sobota, 13 czerwca 2009

Akcjonariusz

Kogo uważa się za akcjonariusza wobec S.A.?

  1. osoba wpisana do księgi akcyjnej (akcjonariusze uprawnieni z akcji imiennych, akcjonariusze uprawnieni ze świadectw tymczasowych)
  • wpis do księgi akcyjnej nie ma charakteru sanującego, w związku z czym nie stanie się akcjonariuszem osoba, która nie objęła lub nie nabyła akcji, bądź też nabyła lub objęła akcje w sposób wadliwy (np. bez wydania dokumentu akcji nabywcy),
  • wpis w księdze akcyjnej może być kwestionowany przez akcjonariusza lub osoby zainteresowane – w drodze sprzeciwu (art. 341 ksh) a także w drodze powództwa o ustalenie, wniesionego p-ko spółce oraz osobie korzystającej z niewłaściwego wpisu lub jego braku;
  1. posiadacz akcji na okaziciela = legitymizacja akcjonariusza posiadającego akcje na okaziciela dokonuje się w zasadzie poprzez okazanie dokumentu akcji (czasem przez złożenie z wyprzedzeniem w spółce – w celu uczestniczenia w WZA) lub niekiedy jedynie kuponu dywidendowego (jeżeli takie były wydane przez sp.) w celu otrzymania dywidendy.
  2. W sp. publicznych zapis na rachunku papierów wartościowych danego akcjonariusza przez dom maklerski lub bank, do uczestnictwa w WZA konieczne jest uzyskanie świadectwa depozytowego = dok. potwierdzający, że akcjonariuszowi przysługuje prawo z papierów wartościowych inkorporowanych w programie komputerowym; (świadectwo depozytowe nie jest papierem wartościowym).

Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi:

art. 7. 1. Prawa ze zdematerializowanych papierów wartościowych powstają z chwilą zapisania ich po raz pierwszy na rachunku papierów wartościowych i przysługują osobie będącej posiadaczem tego rachunku.

2. Um. zobowiązująca do przeniesienia zdematerializowanych papierów wartościowych przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych.

Art. 9. 1. Na żądanie posiadacza rachunku papierów wartościowych podmiot prowadzący ten rachunek, zwany "wystawiającym", wystawia mu, na piśmie, oddzielnie dla każdego rodzaju papierów wartościowych, imienne świadectwo depozytowe, zwane dalej "świadectwem". Na żądanie posiadacza rachunku w treści wystawianego świadectwa może zostać wskazana część lub wszystkie papiery wartościowe zapisane na tym rachunku.

2. Świadectwo potwierdza legitymację do realizacji uprawnień wynikających z papierów wartościowych wskazanych w jego treści, które nie są lub nie mogą być realizowane wyłącznie na podstawie zapisów na rachunku papierów wartościowych.

3. Warunkiem uczestnictwa w walnym zgromadzeniu sp. publicznej z siedzibą na terytorium PR jest złożenie w jej siedzibie, najpóźniej na tydzień przed terminem walnego zgromadzenia, świadectwa wystawionego celem potwierdzenia uprawnień posiadacza akcji zdematerializowanych do uczestnictwa w tym zgromadzeniu. W zakresie tym art. 406 § 2 ustawy Kodeks spółek handlowych nie stosuje się.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl