sobota, 13 czerwca 2009

Prawa majątkowe

Prawa majątkowe akcjonariuszy

  1. Prawo do dywidendy i zaliczki na poczet dywidendy.
  2. Prawo poboru nowych akcji.
  3. Prawo do udziału w masie likwidacyjnej.
  4. Prawo rozporządzania akcją.

    Prawo do dywidendy = czyli prawo do udziału w zysku rocznym, wykazanym w sprawozdaniu finansowym zbadanym przez biegłego rewidenta. Walne zgromadzenie może podjąć uchwałę o nie wypłacaniu dywidendy w danym roku i przekazaniu zysku na kapitał zapasowy. O ile statut nie wskazuje innego sposobu podziału zysku jest on rozdzielany między akcjonariuszy w stosunku do liczby akcji, z tym, że akcje nie pokryte w całości uczestniczą w podziale w stosunku do dokonanych na nie wpłat Prawo do dywidendy może być zróżnicowane w przypadku akcji uprzywilejowanych co do dywidendy. Uprawnionymi do dywidendy są akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku =dzień dywidendy, jednak WZA może ustalić inny dzień dywidendy (nie później niż 2 m-ce od powzięcia uchwały o dywidendzie).

    Prawo poboru nowych akcji = pierwszeństwo w obejmowaniu emitowanych przez sp. nowych akcji, w związku z podwyższeniem jej kapitału – proporcjonalnie do liczby akcji już posiadanych. Prawo poboru może być wyłączone tylko w interesie sp.; powinno być wyraźnie zapowiedziane w porządku obrad, poprzedzone złożeniem przez zarząd opinii uzasadniającej wyłączenie prawa poboru oraz proponowaną cenę emisyjna lub sposób jej ustalenia;
    wymaga kwalifikowanej
    większości 4/5 głosów oddanych.

    Prawo do udziału w masie likwidacyjnej = uprawnienie akcjonariusza do żądania zwrotu przysługującej mu części majątku sp., w przypadku rozwiązania sp. i przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, pod warunkiem, że uprzednio zaspokojone zostaną wymagalne i bezsporne roszczenia wierzycieli oraz zabezpieczone roszczenia sporne lub jeszcze nie wymagalne oraz upłynął 1 rok od ostatniego ogłoszenia o otwarciu likwidacji sp. i wezwaniu wierzycieli do zgłaszania wierzytelności.

    Prawo do rozporządzania akcją = akcja może być przedmiotem rozporządzenia (np. zbycia).

    Linki sponsorowane

    RADCA PRAWNY
    Obsługa prawna firm

    tel. 503-300-503
    www.matysiak-radcaprawny.pl