sobota, 13 czerwca 2009

Założyciele

Kto może być założycielem S.A.? (art. 301 ksh)

S.A. może być zawiązana = przez 1 albo więcej osób.

S.A. nie może być zawiązana = wyłącznie przez 1-osobową sp. z o.o. (może zostać 1-osobowym akcjonariuszem S.A. "następczo" po jej powstaniu – np. w drodze nabycia wszystkich akcji).

Założyciele = osoby podpisujące statut = zazwyczaj akcjonariusze.

Założycielem S.A. może być = każdy podmiot, który posiada zdolność do nabywania praw i obowiązków, w szczególności:

  1. osoby fizyczne,
  2. osoby prawne,
  3. sp. osobowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo – akcyjna) - mogą we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane,
  4. sp. kapitałowe w organizacji – jak wyżej.

Założycielem 1-osobowej S.A. może być inna 1-osobowa S.A. Założycielem S.A. nie może być:

  • sp. cywilna
    (nie ma zdolności prawnej) (założycielami mogą jedynie być wspólnicy sp. cywilnej).
  • podmioty, których zdolność prawna nie pozwala na nabywanie i zaciąganie tego rodzaju praw i obowiązków (będą to zwłaszcza podmioty prawa publicznego)

Akcje mogą być obejmowane w procesie powstawania S.A. nie tylko przez założycieli, ale również przez O3, które w takim przypadku są wyłącznie akcjonariuszami, a nie są założycielami (art. 313 § 1 ksh).

Zawiązanie S.A. następuje z chwilą objęcia wszystkich akcji (art. 310 § 1 ksh), zaś z chwilą zawiązania powstaje sp. S.A. w organizacji.

Przed zawiązaniem sp., założyciele zawierają "umowę założycielską" (konstrukcja doktryny). Um. założycielska (również jednostronne oświadczenie akcjonariusza sp. jednoosobowej) składa się ze: statutu (akt notarialny) i oświadczenia lub oświadczeń woli o zgodzie na zawiązanie sp., brzmienie statutu i objęcie akcji (obligatoryjna forma jednego lun kilku aktów notarialnych). W oświadczeniach tych należy wymienić kto, ile i jakiego rodzaju akcji obejmuje, o jakiej wartości nominalnej i po jakiej cenie emisyjnej oraz termin wpłat na akcje. Jeżeli akcjonariusz w zamian za akcje wnosi wkład niepieniężny (albo dla sp. przed zarejestrowaniem ma być nabywane jakiekolwiek mienie na podstawie innych czynności prawnych), w aktach tych należy również wskazać jego osobę i przedmiot wkładu (lub zbywcę, mienie i cenę). Powyższe akty notarialne powinny stwierdzać również dokonanie wyboru pierwszych organów sp. (imion i nazwisk członków pierwszych organów nie zamieszcza się w statucie!, można inaczej w sp zoo).

Sytuacja prawna założycieli:

  1. prawo reprezentowania sp. do czasu ustanowienia zarządu – mogą reprezentować sp. działając wszyscy łącznie lub ustanawiając w tym celu jednomyślną uchwałą pełnomocnika (art. 323§2 KSH);
  2. odp. za podejmowane wtedy działania zarówno wobec sp., jak i wobec O3 solidarnie ze spółką (13 ksh.). Ich odp. za podejmowane w tym czasie czynności ustaje wobec sp. dopiero po zatwierdzeniu ich przez walne zgromadzenie (art. 323 § 3 ksh);
  3. w przypadku nie zgłoszenia sp. do rejestru lub prawomocnej odmowy rejestracji założyciele dokonują zwrotu wkładów, jeżeli sp. nie ma zarządu, jeżeli ma – dokonuje tego zarząd (art. 325§ 2 ksh).

Do praw i obowiązków oraz odpowiedzialności założycieli w okresie przed powstaniem sp. w organizacji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sp. w organizacji (art. 323 § 4 ksh).

Streszczenie:

Osoby, które podpisują statut są założycielami sp.. Założyć S.A. może jedna lub więcej osób. Założycielem S.A. może być każdy podmiot, który posiada zdolność nabywania praw i obowiązków.

Jedynym założycielem S.A. nie może być jednoosobowa sp. z ograniczoną odpowiedzialnością. Założycielem nie może być również sp. cywilna. Założycielami mogą być natomiast m. in. jednoosobowa S.A., sp. osobowe, sp. kapitałowe w organizacji.

Założyciele mają prawo reprezentowania sp. do czasu powołania zarządu oraz odpowiadają za podejmowane wówczas czynności wobec sp. (do czasu zatwierdzenia przez walne zgromadzenie) oraz wobec O3.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl