sobota, 13 czerwca 2009

Podwyższenie kapitału

Wymaga zmiany statutu i następuje z chwilą wpisania do rejestru.

Sposoby podwyższenia:

  1. poprzez emisję i objęcie nowych akcji lub
  2. podwyższenie wartości dotychczasowych akcji (tylko dla dotychczasowych akcjonariuszy).

Wymogi formalne zwykłego podwyższenia k. z.:

  • Podwyższenie może być dokonane po wpłaceniu co najmniej 9/10 dotychczasowego kapitału.
  • Projekt uchwały WZ o podwyższeniu kapitału powinien być podany w ogłoszeniu o WZ (w MSiG),
  • Wymaga zmiany statutu uchwałą WZ podjętą większością ¾ głosów (statut może wprowadzić wymóg surowszy), pozbawienie prawa poboru wymaga 4/5 głosów.
  • Jeżeli dochodzi do emisji nowych akcji uprzywilejowanych, mogących naruszyć prawa dotychczasowych akcjonariuszy uprzywilejowanych – uchwała powinna zostać podjęta grupami (rodzajami) akcji większością głosów w każdej grupie, jaka jest wymagana do powzięcia tej uchwały.
  • Uchwała o podwyższeniu k. z. powinna określać m.in. dzień, według którego określa się akcjonariuszy, którym przysługuje prawo poboru (dzień prawa poboru), jeżeli nie zostali oni tego prawa pozbawieni w całości. Dzień prawa poboru nie może być ustalony (przypadać) później niż z upływem 3 m-cy od dnia powzięcia uchwały.
  • Uchwała o podwyższeniu musi być zgłoszona przez zarząd do rejestru w terminie 6 m-cy od jej powzięcia (wpis konstytutywny). Jeżeli w tym terminie nie uda się zgromadzić wpłat na podwyższenie kapitału (podwyższenie nie dochodzi do skutku), zarząd ma obowiązek zwrotu wpłat dokonanych na rzecz sp. w tym celu, w ciągu 1 m-ca od upływu tego 6-cio miesięcznego okresu.
  • Akcje obejmowane za wkłady niepieniężne powinny być pokryte w całości w ciągu 1 roku
    po rejestracji podwyższenia, natomiast przed rejestracją podwyższenia wymagane jest dokonania wpłat na pokrycie podwyższenia kapitału co najmniej w ¼ wysokości
    podwyższenia (art. 309 § 3 KSH).

Prawo poboru (art. 433 KSH):

  • prawo pierwszeństwa dotychczasowych akcjonariuszy w objęciu nowych akcji w stosunku do liczby już posiadanych
  • jest zbywalne
  • jest prawem warunkowym
  • Pozbawienie prawa poboru:
    WZ może w interesie sp., większością co najmniej 4/5 głosów, pozbawić akcjonariuszy prawa poboru akcji w części lub w całości. Pozbawienie prawa poboru musi być zapowiedziane w porządku obrad WZ, nadto zarząd musi przedstawić WZ pisemną opinię uzasadniającą powody pozbawienia prawa poboru oraz proponowaną cenę emisyjną akcji bądź sposób jej ustalenia.

Podwyższenie kz w granicach kapitału docelowego = na mocy upoważnienia dla zarządu zawartego w statucie do podwyższenia k. z. w drodze 1 lub kilku emisji nowych akcji w okresie nie dłuższym niż 3 lata. Wysokość kapitału docelowego wskazana w statucie nie może przekraczać ¾ kz na dzień udzielenia upoważnienia zarządowi. Zarząd może wydawać akcje wyłącznie za wkłady pieniężne (chyba, że upoważnienie do podwyższenia k. z. przewiduje możliwość objęcia akcji za wkłady niepieniężne); upoważnienie zarządu nie może obejmować uprawnienia do podwyższenia k. z. ze środków własnych sp. a także wydawania akcji uprzywilejowanych ani przyznawania uprawnień osobistych akcjonariuszom. Uchwała zarządu (w formie aktu not.) zastępuje uchwałę WZ, który decyduje o wszystkich sprawach, o ile ksh. lub upoważnienie nie stanowi inaczej. Pozbawienie przez zarząd prawa poboru (o ile statut do tego upoważnia) i ustalenie ceny emisyjnej i wymagają zgody RN.

Podwyższenie może być:

Zwykłe podwyższenie kapitału = związane z subskrypcją akcji nowej emisji pokrywanych przez akcjonariuszy wkładami pieniężnymi lub niepieniężnymi, które odbywa się w trybie:

  • subskrypcji prywatnej, która polega na złożeniu oferty przez sp. i jej przyjęciu (na piśmie pod rygorem nieważności) oznaczonemu adresatowi (nie ma zapisów),
  • subskrypcji zamkniętej, polegającej na zaoferowaniu akcji w drodze ogłoszenia (chyba ze wszystkie akcje są imienne) wyłącznie akcjonariuszom, którym przysługuje prawo poboru, realizacja następuje w drodze zapisów na akcje,
  • subskrypcji otwartej, polegającej na zaoferowaniu akcji w drodze ogłoszenia skierowanego do osób, którym nie służy prawo poboru (tj. nie do akcjonariuszy, lecz z reguły do nieznanego kręgu adresatów), objęcie akcji następuje w drodze zapisów na akcje; wyrażane są poglądy, że ze względu na definicję i rygory subskrypcji publicznej instytucja ta jest martwa,
  • subskrypcji publicznej, która ma miejsce, jeżeli dochodzi do publicznego proponowania nabycia papierów wartościowych tzn. proponowania nabycia papierów wartościowych w dowolnej formie i w dowolny sposób, jeżeli propozycja jest skierowana do co najmniej 100 osób lub do nieoznaczonego adresata. Publiczne proponowanie nabycia papierów wartościowych może być dokonywane wyłącznie w drodze oferty publicznej, prowadzonej zgodnie z ustawą o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o sp.ch publicznych. W takiej sytuacji wymagane jest zasadniczo (liczne i szczegółowe wyjątki) sporządzenie prospektu emisyjnego (względnie memorandum informacyjnego), jego zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz udostępnienie do publicznej wiadomości.

Podwyższenie kz ze środków sp. = różni się źródłem pokrycia akcji – akcje pokrywane uprzednio wypracowanymi środkami sp., które zostały zgromadzone w szczególności w kapitałach rezerwowych utworzonych z zysku.

Akcje są przydzielane tylko dotychczasowym akcjonariuszom w stosunku do ich udziałów w dotychczasowym kapitale zakładowym i nie wymagają objęcia ("akcje gratisowe"). Akcje gratisowe mogą być emitowane wyłącznie po wartości nominalnej.

Warunkowe podwyższenie kapitału = pyt. 89.

Uchwała o podwyższeniu kz może:

  • ściśle określać kwotę (i liczbę akcji) o którą kapitał jest podwyższany,
  • określać kapitał widełkowy = w statucie określa się zarówno min. i max. wysokość kz,
  • określać tylko min. ,
  • określać tylko max. kz.


 

Podstawowe zasady subskrypcji na przykładzie subskrypcji zamkniętej (w spółce niepublicznej)

  • zaoferowanie przez Zarząd akcji w drodze ogłoszenia (chyba że wszystkie akcje są imienne - wtedy można listami poleconymi poinformować o treści ogłoszenia) ze szczegółowymi informacjami, w tym m.in. cena emisyjna, zasady przydziału akcji, miejsce, termin i wysokość wpłat na akcje, termin w którym można wykonać prawo poboru (min. 3 tygodnie od dnia ogłoszenia).
  • jeżeli akcjonariusze w pierwszym terminie nie wykonali prawa poboru zarząd ogłasza drugi co najmniej dwutygodniowy termin poboru pozostałych akcji.
  • akcjonariusz dokonuje zapisu na akcje (w forma pisemna na 2 formularzach przygotowanych przez sp.); zapisy powinny zawierać 1) oznaczenie liczby i rodzajów subskrybowanych akcji, 2) wysokość wpłaty dokonanej na akcje, 4) podpisy subskrybenta i sp., 5) adres podmiotu upoważnionego do przyjmowania zapisów i wpłat na akcje. Zapis na akcje dokonany pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu jest nieważny (podobnie wygląda zapis przy pozostałych subskrypcjach – otwartej i publicznej, zawiera dodatkowo zgodę na brzmienie statutu, jeżeli subskrybent nie jest akcjonariuszem sp.).
  • Termin do zapisywania się na akcje (także w pozostałych subskrypcjach) nie może być dłuższy niż 3 miesiące od dnia ogłoszenia (otwarcie subskrypcji) - art.438 KSH. Do tego czasu musi nastąpić objęcie i wpłata na całość lub na minimalną ilość (jeżeli podwyższenie k. z. nie było oznaczone ścisłą liczbą) oferowanych akcji – inaczej nie dochodzi do podwyższenia i zarząd musi zwrócić wpłaty.
  • Jeżeli minimalna liczba akcji przeznaczonych do objęcia została subskrybowana i należycie opłacona, zarząd w terminie 2 tygodni od zamknięcia subskrypcji dokonuje przydziału akcji subskrybentom zgodnie z ogłoszonymi zasadami przydziału akcji (także w pozostałych subskrypcjach).

Po wyczerpaniu procedury podwyższenie zgłasza się do sądu rejestrowego wraz z:

  1. uchwałą walnego zgromadzenia o podwyższeniu kapitału zakładowego bądź uchwałą zarządu,
  2. ogłoszeniem i wzorem zapisu, jeżeli podwyższenie kapitału nastąpiło w drodze subskrypcji zamkniętej albo otwartej,
  3. spisem nabywców akcji,
  4. dowodem zatwierdzenia zmiany statutu przez właściwy organ władzy publicznej, jeżeli jest wymagane,
  5. oświadczeniem wszystkich członków zarządu, że wkłady na akcje zostały wniesione, a w przypadku gdy wniesienie wkładów niepieniężnych ma nastąpić po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału, że przejście tych wkładów na sp. jest zapewnione w terminie określonym w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego,
  6. jeżeli objęcie akcji nastąpiło w trybie subskrypcji prywatnej - umowę objęcia akcji albo, w przypadku subskrypcji akcji w ramach oferty publicznej objętej prospektem emisyjnym albo memorandum informacyjnym 4 - formularz zapisu na akcje wypełniony przez subskrybenta,
  7. oświadczenie zarządu doprecyzowujące wysokość podwyższenia kapitału, jeżeli zarząd złożył takie oświadczenie.

W przypadku objęcia akcji w ramach oferty publicznej należy dołączyć prospekt emisyjny albo memorandum informacyjne.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl