sobota, 13 czerwca 2009

Organy w S.A.

Zarząd

Funkcje = prowadzi sprawy sp., reprezentuje na zewnątrz.

Skład = z 1 albo większej liczby członków – osób fizycznych,

Powoływany i odwoływany = jeżeli statut nie stanowi inaczej przez RN spośród akcjonariuszy lub spoza ich grona (także WZ może zawieszać i odwoływać).

Kadencja = max 5 lat, mogą być powoływani na kolejne 5-letnie okresy.

Mandat wygasa:

  • z dniem odbycia WZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy sprawowania funkcji członka zarządu,
  • śmierć,
  • rezygnacja,
  • odwołanie.

Prowadzenie spraw = zarząd wieloosobowy: wszyscy członkowie są uprawnieni i zobowiązani do wspólnego prowadzenia spraw sp. (statut może inaczej), uchwały zapadają bezwzględną większością głosów, powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków, natomiast odwołać ją może każdy członek.

Reprezentacja = w zakresie wszystkich czynności sądowych i pozasądowych, prawa członka do reprezentacji nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec O3, co nie oznacza, że zawsze może reprezentować samodzielnie (określa to ksh. oraz statut).

Zakaz konkurencji = Członek zarządu nie może bez zgody sp. zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w wskazany w art. 380 sposób w spółce konkurencyjnej

Rada nadzorcza

W każdej SA – obowiązkowa.

Brak powołania RN = podstawa odmowy wpisu sp. do rejestru.

Funkcje: stały nadzór nad działalnością sp. we wszystkich jej dziedzinach.

Skład: min. 3 członków (w sp. publicznych – min. 5) powoływanych i odwoływanych przez WZ, chyba że statut przewiduje inny sposób powoływania lub odwoływania

Kadencja: max 5 lat jak zarząd, wygasa jak zarząd + z chwilą dokonania wyboru co najmniej 1 członka rady w głosowaniu grupami na WZ. Kadencja członka RN nie może być dłuższa niż 5 lat.

Uchwały: zapadają bezwzględną większością głosów, chyba że statut stanowi inaczej; uchwały są podejmowane jeżeli na posiedzeniu obecna jest co najmniej połowa członków a wszyscy członkowie rady zostali zaproszeni; statut może pozwalać na podejmowanie uchwał poza posiedzeniami (na odległość, pisemnie), a także przez pełnomocnika.

Zakaz łączenia stanowisk = członkiem RN nie może być: członek zarządu, prokurent, likwidator, kierownik oddziału lub zakładu, zatrudniony w spółce główny księgowy, radca prawny i adwokat, inne osoby, które podlegają bezpośrednio członkowi zarządu albo likwidatorowi, ani też członek zarządu i likwidator sp. lub spółdzielni zależnej.

Walne Zgromadzenie

Funkcja - organ decyzyjny w zakresie najważniejszych spraw sp.

Kompetencje = podejmowanie uchwał w sprawach:

  • rozpatrzenia i zatwierdzania sprawozdań zarządu i sprawozdań finansowych,

  • udzielenia absolutorium członkom organów,

  • emisji akcji,

  • podwyższenia kapitału zakładowego sp.,

  • zmian statutu sp.,

  • rozwiązania sp.,

  • zbycia przedsiębiorstw, nieruchomości itd.

WZ i RN nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw sp.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl